Leden 2013

Hřib plstnatý

22. ledna 2013 v 14:20 O houbách
Hřib plstnatý
Boletus subtomentosus

Roste od-do Červen - Říjen
Popis Klobouk průměr 3 - 12 cm sklenutý, ve stáří plochý, světle olivově hnědý, rezavě hnědý, nebo žlutoolivový, jemně sametový až plstnatě vlnatý, suchý, neslizký. Většinou nerozpraskává. Okraj v mládí podvinutý.
Rourky jsou nepravidelně dlouhé, někdy až vykousané, barvy zlatožluté až zářivě žluté, V dospělosti jsou snadno oddělitelné. Póry velké hranaté zářivě žluté, pomačkáním barvu nemění, pouze někdy slabě hnědnou.
Třeň 3-10 cm, 0,5-3 cm tlustý, válcovitý, jemně zrnitý a vláknitý, v horní polovině brázditý s velkou síťkou, dole zahrocený, plný, žlutý, někdy bledě červenohnědě žíhaný.
Houb aje jedlá
Dužnina je v klobouku bělavá, máslově měkká, pod pokožkou načervenalá. Ve třeni žlutá, vláknitá až tuhá. Na řezu barvu téměř nemění, někdy se zbarví lehce do modra. Chuť je příjemná a mírná, vůně jemně houbová někdy až ovocná.
Výskyt Roste v listnatých nebo smíšených lesích nejčastěji pod duby. V jižních Čechách roste v čistých borovinách. Je možné ho najít v křovinách, příkopech, na okraji zejména listnatých lesů, někdy ve stromořadích.
Další jména suchohřib plstnatý,poddoubník kozí pysk,máselník,myslivec