Psivka

8. února 2012 v 18:39 | Časopis Houbař |  O houbách
Psivka Ravenelova
je velmi vzácná houba se zajímavým tvarem připomínajícím hadovku smrdutou a jemně červeným zbarvením.

Jen málo houbařům se v životě podaří najít takovou vzácnost, jakou bezesporu je psivka Ravenelova. Tato houba podobná malé hadovce bez klobouku s malinovým nosičem je původem ze Severní Ameriky. V Evropě se poprvé objevila roku 1942 v Berlíně, v tehdejším Československu v roce 1964 v zámecké zahradě v Hradci u Opavy a na dvoře v dolu v Ostravě. Trvalo dalších dvacet let, než byla znovu spatřena - tentokrát v Českých Budějovicích v zahradní skalce a současně na výsypce dolu v Teplicích, další pak v Liberci a na zahrádce ve Veselí nad Lužnicí. Dobrou zprávou je, že této pozoruhodné houby na našem území pravděpodobně přibývá, takže kdo ví? Třeba se na stránkách Houbaře dočkáme i vaší fotografie psivky Ravenelovy.

Popis: Plodnice jsou v mládí vajíčkovité, podzemní, 1,8-2,2 cm vysoké a 1-1,5 cm široké, bílé, z vajíčka potom vyrůstá malinově nebo třešňově červený, pórovitý, 6-9 cm vysoký a 6-10 mm široký nosič (noha), nahoře s tupě špičatým zakončením, pokrytým olivově zeleným, mršinně páchnoucím slizem. Výtrusy jsou bezbarvé.

Psivka Ravenelova roste velmi vzácně od června do října na humózní půdě, a to nejčastěji v zahrádkách a parcích nebo i ve sklenících, méně často také v listnatých a smíšených lesích. Je nejedlá.

Psivka Ravenelova je dosti podobná též nejedlé psivce obecné (Mutinus caninus), která se liší poněkud větší velikostí, žlutavě oranžovým nosičem a příjemnějším, skoro ovocným pachem.

FOTO Duchlana: Tato houbička byla nalezena 15.července 2004 v Teplice v Č.
Bývalý povrchový důl Karel . Na starém pražci


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama